Jeden z częściej pojawiających się a zarazem bardziej dokuczliwych problemów po zakupie nowego obuwia to niedopasowanie rozmiaru buta do rozmiaru naszej stopy. Kłopot nie musi jednak wynikać z faktu, iż nabyliśmy np. buty w zbyt małym rozmiarze. Buty skórzane po same z siebie na początku mogą uciskać stopę, co stanowi celowy zabieg producentów. Dopiero po pewnym czasie skóra zaczyna dopasowywać się do stopy, przez co problem znika samoistnie. Tym niemniej, proces ten można umiejętnie przyspieszyć. Co więcej, mamy do dyspozycji więcej niż jedną sprawdzoną metodę na to, jak rozbić buty.

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej biorąc „na warsztat” różne sposoby na to, jak rozciągnąć buty.


Zbyt ciasne buty: co z tym zrobić?


Na samym początku należy zaznaczyć, że wiele będzie tutaj zależeć po prostu od rodzaju oraz jakości wybranego przez nas obuwia. Modele lepszych marek niemal zawsze na początku sprawiają wrażenie zbyt ciasnych. Jak wspomniano, jest to zabieg celowy. Buty z czasem zaczną coraz lepiej przylegać do stopy, aż w końcu dopasują się do niej wręcz idealnie. Takie podejście producentów jest jak najbardziej zasadne.

Dlaczego? Samo dobranie rozmiaru butów do rozmiaru stopy to jeszcze nie wszystko. Każda męska stopa jest bowiem tak naprawdę nieco inna. Różnice mogą dotyczyć szerokości, rozmiaru podbicia czy śródstopia a więc palców.

Zdecydowanie najlepsza odpowiedź na pytanie pt. jak rozciągnąć skórzane buty brzmi: chodzić w nich przez odpowiednio długi czas.

Czy jest to rozwiązanie komfortowe? Niestety nie. Należy nastawić się na to, że przez pierwsze kilka tygodni buty będą zbyt ściśle przylegać do stopy a niekiedy nawet ją obcierać. Cierpienie jest jednak jak najbardziej warte stawki, ponieważ w rezultacie otrzymamy parę markowych butów o rozmiarze doskonale dopasowanym do naszych stóp, co oznacza naprawdę świetny efekt estetyczny a także komfort użytkowania.

Bez wątpienia przydadzą się nam jednak pewne dodatkowe „pomoce”.

Wiemy już bowiem, jak rozszerzyć buty. Kolejne pytanie brzmi: co zrobić, aby ten proces był możliwie jak najmniej nieprzyjemny? Oczywiście warto będzie korzystać ze specjalnych plastrów, zwłaszcza jeżeli buty obcierają piętę. Następna opcja to użytkowanie przez pewien czas nieco grubszych skarpet. W ten sposób ewentualne ocieranie czy pilenie będzie naturalnie „amortyzowane” właśnie przez skarpetki.

Istnieją jednak ponadto także nieco bardziej specjalistyczne sposoby na to, jak rozepchać buty. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie metody, które zostaną wymienione w dalszej części tekstu nie sprawdzą się we wszystkich możliwych przypadkach.

Poszerzanie butów przy użyciu prawidła


Jak przebiega ten proces? Ciasne buty uzyskują „wkład” w postaci prawidła, które jest owinięte w bawełnianą szmatkę lub frotową skarpetę. Skarpeta powinna być delikatnie nawilżona w tych partiach, gdzie but jest zbyt ciasny. Buty w tym stanie zostawia się na noc. Przez te kilkanaście godzin wilgoć sprawia, że skóra w określonych miejscach staje się bardziej miękka i elastyczna. Potem wystarczy już tylko założyć poszerzone w ten sposób buty, aby jak najszybciej dopasowały się one do stopy w celu utrwalenia efektu.

Jak jednak wspominano, ta metoda nie zadziała we wszystkich wypadkach. Przede wszystkim nie jest to szczególnie efektywna metoda na to, jak rozciągnąć buty w palcach. Po drugie, ten zabieg przyniesie spodziewane rezultaty tylko i wyłącznie wówczas, kiedy rozmiar butów jest odpowiednio dobrany do wielkości naszej stopy. Innymi słowy nie ma co liczyć na to, że użycie prawidła zadziała na przykład na obuwie, które jest o 2 rozmiary za małe. Nie bez znaczenia jest tutaj także jakość skóry. Dobra skóra cielęca z zasady cechuje się wysoką elastycznością, przez co buty z niej wykonane znacznie łatwiej dopasować do stopy. W przypadku natomiast tańszego obuwia z sieciówek efekt może być daleki od zamierzonego.


Sposób nr 2, czyli poszerzanie (rozciąganie) obuwia na kopycie szewskim

 

O ile rozciąganie butów na prawidle od biedy może zostać wykonane we własnym zakresie, o tyle już rozciąganie butów na kopycie szewskim z konieczności wymaga wizyty w wyspecjalizowanym warsztacie szewskim.
Niektóre warsztaty szewskie np. serwis sklepu Klasyczne Buty pracują nie tylko stacjonarnie, ale można do nich przysłać obuwie.

Warto przy tym wspomnieć, że rozbijanie butów na kopycie szewskim jest metodą wysoce efektywną, która pozwala na poszerzenie obuwia praktycznie w każdej partii, w tym nawet śródstopiu. W przypadku wysokiej jakości maszyn możliwe będzie nawet wydłużenie butów, aczkolwiek akurat w tym aspekcie możliwości są dosyć ograniczone.

W tym miejscu czytelnikowi należy się jednak kilka istotnych uwag. Przede wszystkim finalny efekt rozbijania butów na kopycie szewskim w ogromnej wręcz mierze będzie uzależniony od jakości obuwia. Powinny to być dobre, markowe buty wykonane ze jakościowej skóry a także wyposażone w solidne i mocne szycia. Nie zaleca się stosowania kopyta szewskiego w przypadku butów, które nie są szyte, lecz klejone.

W tym wypadku niestety często zdarza się, że finalnym rezultatem jest zniszczenie obuwia. Zakłady szewskie co prawda oferują takie usługi, jednak rozbijanie butów klejonych zawsze będzie odbywać się na ryzyka klienta.


Oczywiście, przed wyborem zakładu, w którym ma dojść do poszerzenia naszych butów na kopycie szewskim, dobrze będzie zasięgnąć dodatkowych informacji. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dany zakład dysponuje naprawdę nowoczesnym sprzętem a także posiada odpowiednie doświadczenie w zakresie poszerzania butów.1 Komentarz

  1. Mariusz Strzałkowski Odpowiedz

    A ja tyle godzin się męczyłem z rozciąganiem butów. Najwidoczniej popełniałem podstawowe błędy. Dzięki wielkie za rozjaśnienie czegokolwiek.

Napisz komentarz