Bardzo modny obecnie styl casual w sensie dosłownym oznacza po prostu strój nieformalny. Czy jednak wynika stąd, iż styl casual męski to po prostu „codzienne ubranie”, ergo ubiór na dobrą sprawę nie będący żadną przemyślaną stylizacją? W żadnym wypadku! Reguły rządzące stylistyką męskiego stroju casualowego są z oczywistych względów znacznie bardziej plastyczne, niż ma to miejsce w odniesieniu do stylistyk stricte eleganckich. Nie oznacza to jednak, że strój casual polega na całkowitej dowolności oraz braku dbałości o harmonijną kompozycję poszczególnych elementów.

Czym właściwie jest styl casual?

Stylizacje casualowe są niejako z zasady eklektyczne i nierzadko wymykają się ustalonym modowym kanonom. Sprawia to, że trudno w sposób jednoznaczny i bezsporny zdefiniować tę stylistykę. Można jednak pokusić się o lapidarne stwierdzenie, że strój casualowy oznacza po prostu codzienną elegancję. Są to więc stylizacje, w których powinniśmy czuć się swobodnie ale w których jednocześnie powinniśmy dobrze wyglądać.
Podstawowe elementy stylu casual? Oczywiście najczęściej pojawiające się i najbardziej popularne składniki to koszula z długimi rękawami oraz spodnie jeansowe. 


Jeansy, koszula oraz buty skórzane bynajmniej nie stanowią jednak jedynego wariantu męskiego stylu casual. Wymienione połączenie jest najbardziej oczywiste oraz najbardziej bezpieczne. Strój casualowy męski odznacza się jednak daleko idącą elastycznością, co oznacza, że przy odrobinie wyczucia można weń wkomponować naprawdę różne elementy. Ciekawa propozycja to na przykład spodnie chino. Będą się one dobrze komponować zwłaszcza z określonymi rodzajami obuwia (Loafersy, buty Chukka) a także mniej oficjalnymi marynarkami z bawełny lub jedwabiu.
Oczywiście jednak wielu mężczyzn po prostu nie uznaje innych spodni „na co dzień”, niż dżinsy. Czy jest to coś złego? Absolutnie nie! Pamiętajmy, że, jak sama nazwa wskazuje, styl casual ma być ubiorem codziennym, ergo powinniśmy się w nim dobrze i komfortowo czuć. Nie więc sensu na siłę eksperymentować na przykład z bardzo niskimi butami, spodniami chino czy kolorowymi marynarkami. Bardziej oczywiste stylizacje w rodzaju koszula plus jeansy plus półbuty skórzane lub sneakersy również może wyglądać naprawdę dobrze.

Jakie buty dobrać do stroju casual?

Można powiedzieć, że znacznie łatwiej będzie wyliczyć rodzaje obuwia, które nie mogą spełniać funkcji elementu stroju casual, niż te rodzaje butów, które ze stylem casualowym jak najbardziej mogą się komponować. Dlaczego? Po prostu z tej przyczyny, że pierwsza kategoria będzie uwzględniać właściwie tylko najbardziej formalne rodzaje butów. Bez większych problemów do stylizacji casualowej będą natomiast pasować chociażby buty chukka, mokasyny czy sztyblety.

Buty casual to bardzo często oczywiście także obuwie wykonane z zamszu. Po pierwsze jest ono lekkie i wygodne, a po drugie łatwo się komponuje z mniej oficjalnymi stylizacjami. Na dobrą sprawę np. zamszowe sztyblety lub półbuty bez problemu skomponujemy zarówno ze zwykłą koszulą i jeansami, jak też ze stylizacją, która znajduje się gdzieś na pograniczu właściwego stylu casual a stylistyki znanej jako strój casual business.

Pamiętajmy, że moda to nie matematyka i czasami naprawdę trudno określić, gdzie kończy się jedna stylistyka a zaczyna inna. Granice są również płynne po prostu ze względu na rozwój trendów: jeszcze jakiś czas temu takie buty, jak dzisiejsze sneakersy raczej nie miałyby szans być uznawane za uosobienie jakiejkolwiek formy męskiej elegancji. A przecież dzisiaj widzimy, że popularny sneakersy pasują nie tylko do koszul i jenasów, ale w wielu wypadkach nawet do marynarek lub mniej formalnych garniturów!

Można zaryzykować tezę, że płynność oraz zmienność współczesnej męskiej mody znajdują najbardziej adekwatny wyraz właśnie w obrębie stylu casualowego. Rozpiętość stylistyk, wchodzących w skład tej kategorii jest bowiem naprawdę imponująco. Na dodatek, definicyjną wręcz cechą stylu casual jest właśnie jego otwartość a więc po prostu możliwość swobodnego kształtowania nowych, niespodziewanych kreacji.

Styl casual business, czyli odrobinę więcej restrykcji

Powyżej mówiliśmy o „typowym” stylu casual. Warto jednak pamiętać, że ta stylistyka wykształciła kilka swoistych podkategorii. Jedną z nich jest styl casual business? W czym jednak właściwie rzecz oraz na czym polega różnica pomiędzy stylistyką casual business a stricte formalnym strojem męskim? Już wyjaśniamy.

Nasze życie to jak wiadomo zbiór rozmaitych okazji, okoliczności i sytuacji. Czym innym jest więc np. spotkanie biznesowe, czym innym wyjście do teatru a czym innym wyjście na miasto do prestiżowej restauracji. Oczywiście, można powiedzieć, że każda z wymienionych okoliczności wymaga elegancji. To prawda. Ale czy stylizacja doskonała w realiach spotkania biznesowego aby na pewno będzie równie odpowiednia np. do teatru? Właśnie w tym miejscu zaczynamy rozumieć, że „elegancja” jest bardziej kategorią, niż zbiorem statycznych kategorii i nakazów. W ramach tej kategorii wyróżniamy różne formy elegancji. Jedną z takich form jest właśnie stylistyka casual business.

Na samym początku zaznaczmy, że nie jest to tym samym, co tzw. styl sportowo elegancki. Jakie są więc cechy konstytutywne stylu casual business? Często ta stylistyka bywa określana mianem dress code’u konferencyjnego. Co to oznacza? Strój casual business to kategoria, która w zamierzeniu ma łączyć elegancję z pewną dozą lekkości, właściwej codziennemu ubiorowi.

W obrębie stylistyki casual business jak najbardziej dopuszczalne są więc między innymi bawełnianie marynarki w stonowanych kolorach (przy czym marynarka w stylistyce casual business powinna być odrobinę krótsza, niż klasyczna). W grę wchodzą także eleganckie swetry oraz, rzecz jasna, koszule. W odniesieniu do tych ostatnich na szczęście nie musimy ograniczać się jedynie do bieli oraz najbardziej klasycznych fasonów. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza koszule z bawełny egipskiej: przeważnie posiadają one dosyć klasyczny krój, jednak kolor materiału jest bardziej połyskliwy i wyrazisty, niż w przypadku zwykłej bawełny. W ten sposób nawa szara koszula może prezentować się ciekawie i efektownie.


Warto przy tym pamiętać, że strój casual business również jest kategorią, a nie jednym określonym kodem. Co to oznacza? Zależnie od charakteru okoliczności bardziej wskazane będzie oscylowanie stylistyki w kierunku stroju formalnego lub też w drugą stronę a więc w kierunku tzw. smart casual. Często zresztą trudno na pierwszy rzut oka odróżnić, czy dana stylizacja to strój smart casual czy może raczej nieco bardziej odważna wariacja z zakresu casual business.

Można więc powiedzieć, że chociaż szeroka pojęta stylistyka casual jest elastyczna oraz stwarza wiele ciekawych możliwości, to jednak właśnie ze względu na tę dowolność stosunkowo łatwo tutaj o stylistyczną wpadkę.

2 komentarze

  1. Po lekturze wpisu można dojść do wniosku, że właśnie w tym tkwi cały urok stylu casual – “trudno w sposób jednoznaczny i bezsporny zdefiniować tę stylistykę”. Fajnie, że pokazujesz, w jaki sposób można bawić się modą, trzymając się jednak pewnych ram, które ubezpieczają przed uszczerbkiem na elegancji bądź spójności stylizacji. Świetne kompendium wiedzy! 🙂

  2. Teraz już wiem, że styl casual biznes od zawsze do mnie pasował 🙂 świetny wpis, pozdrawiam!

Napisz komentarz