Zimowe buty męskie to wbrew pozorom świetna stylizacja nie tylko na miesiące zimowe czy jesienne. Dzięki swojej uniwersalności buty zimowe męskie mogą znakomicie komponować się również ze stylizacjami wiosennymi a-przy odpowiednim wyczuciu i zachowaniu umiaru – nawet ze strojem letnim.


Zimowe buty męskie, propozycja nie tylko na zimę


Standardowo buty zimowe dla mężczyzn będą oznaczać przede wszystkim wysokie trzewiki. Jest to podyktowane nie tylko względami stricte estetycznymi, ale po prostu wymaganiami, jakie przed obuwiem stawiają zimniejsze pory roku. Chociażby na ulicach Madrytu czy Lizbony zimą bez problemu spotkamy na ulicach mężczyzn ubranych w krótkie buty. Warunki charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej są jednak odmienne: deszcz, niskie temperatury, zalegające na ulicach kałuże a niekiedy nawet śnieg- to wszystko powoduje, że obuwie zimowe męskie za kostkę jawi się jako po prostu naturalny wybór na tę porę roku.
Warto jednak pamiętać, że buty zimowe męskie za kostkę występują w wielu, naprawdę różniących się pomiędzy sobą wariantach. Nawet klasyczne trzewiki, które wydają się opcją typowo „zimową”, mogą być umiejętnie wkomponowane w stylizację letnią lub wiosenną. Pewnym punktem orientacyjnym mogą w tym zakresie tzw. kowbojki, czyli również typowe buty dla mężczyzn, jakkolwiek cechą akurat tego rodzaju obuwia nie są akcenty klasycznej elegancji. Jak jednak wiadomo, kowbojki nosi się bez względu na porę roku: wysokie, mocne buty znakomicie pasują do podwiniętych jasnych jeansów i niektórych koszul. 

Naturalnie, trzewiki odznaczają się odmiennymi walorami estetycznymi, niż typowe kowbojki. Wkomponowanie ich w stylizację inną, niż zimowa lub jesienna, będzie wymagać odrobiny wysiłku. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Przykład? Oczywiście Daniel Craig. Słynny aktor jest znany ze swojej skłonności do noszenia właśnie trzewików. Co więcej, przeglądając różne stylizacje odtwórcy roli Jamesa Bonda bez problemu zauważymy, że trzewiki skórzane kapitalnie wręcz komponują się zarówno z zestawem jeansy plus koszula, jak też nawet z garniturami. 
Kolejny ciekawy fakt to informacja, iż Daniel Craig mierzy 178 cm. Przy tym wzroście wysokie buty za kostkę wykazują oczywiście jeszcze jedną, również istotną zaletę: dodają 2 lub 3 centymetry a dodatkowo optycznie wydłużają nogi, przez co sylwetka wyraźnie nabiera smukłości. 


Czy noszenie trzewików wiosną lub latem jest wygodne?


Co zrozumiałe, w cieplejsze pory roku mamy naturalną tendencję do tego, aby wybierać raczej lekkie obuwie. Wielu mężczyzn rezygnuje nawet z rozważenia butów za kostkę właśnie z obawy przed nadmiernym forsowaniem nóg. A jaka jest prawda? Tak samo jak prawie zawsze, również w tym wypadku wszystko będzie zależeć po prostu od jakości obuwia.

Przede wszystkim, buty męskie wysokie wcale nie muszą być ciężkie. Pamiętajmy, że istnieje naprawdę ogromna różnica pomiędzy obuwiem z wyższej półki a butami z sieciówek.

Po drugie, trzewiki zimowe męskie niekoniecznie muszą być wykonane ze skóry licowej. Inna – również bardzo ciekawa opcja b- to lekka podeszwa oraz zamsz. Co więcej, trzewiki z zamszu będą co do zasady odznaczać wyraźnie mniej formalnym stylem, niż buty zimowe męskie skórzane. Może to więc stanowić istotną zaletę dla tych mężczyzn, którzy jeszcze nie do końca ufają swojemu wyczuciu i np. nie chcą ryzykować wyraźnie ekstrawaganckich stylizacji a la Daniel Craig. Buty za kostkę z zamszu same z siebie będą bardzo dobrze komponować się z jeansami, zwłaszcza jasnymi a także koszulą (raczej z podwiniętymi rękawami) lub białymi, nieco bardziej obszernymi koszulkami. 

Czy buty za kostkę w upały to na pewno dobry pomysł?


Kolejna ważna kwestia a zarazem wątpliwość wielu mężczyzn dotyczy tego, czy buty zimowe męskie skórzane noszone latem nie będą np. nadmiernie grzać stopy lub spowodować wzmożonego wydzielania potu. W tym miejscu kolejny raz należy powrócić do tego, o czym była mowa już wcześniej a mianowicie: jakości obuwia.

Nadal bardzo często pojęcie o właściwościach poszczególnych rodzajów butów męskich wyrabiamy sobie bowiem na bazie tego, co oferują sieciówki. Gdzie tkwi błąd? Otóż buty zimowe męskie pośledniej jakości praktycznie zawsze oznaczają gorszy materiał. W takich warunkach stopa faktycznie może się niemiłosiernie wręcz pocić. Tym bardziej, że nadal bardzo częstą praktyką jest wypełnianie butów za kostkę grubymi warstwami ocieplenia ze sztucznych materiałów. Tak skonstruowane buty za kostkę po prostu muszą męczyć stopę, nie ma innej możliwości.

Zupełnie inaczej przedstawia się jednak sytuacja wówczas, kiedy trzewiki prezentują odpowiednio wysoki standard. Dobra skóra nie generuje nadmiernego ocieplania stopy. W trzewikach dobrej jakości nie znajdziemy również żadnych zbędnych „dociepleń”. Konkluzja? O ile tyle tylko buty za kostkę prezentują odpowiednią jakość, ich noszenie wiosną a nawet latem nie będzie nam przysparzać żadnych problemów. 

Napisz komentarz