Buty z otworami w cholewce, czyli brogsy.

Historia brogsów

Jak wiadomo mężczyźni są praktyczni, jeżeli już wiercą dziury w butach, to musi mieć to swoje uzasadnienie.
Na początku XVI wieku ludzie pracujący na podmokłych, szkockich oraz  irlandzkich łąkach i wrzosowiskach, aby nie tracić czasu na wylewanie wody z butów, wpadli na pomysł nawiercenia otworów w cholewce, które to pozwalały wodzie odpływać. W latach dwudziestych XX wieku otwory w brogsach (brog to po staroirlandzku but) zatraciły swoje pierwotne, praktyczne znaczenie. Dzisiaj pełnią rolę jedynie dekoracyjną.

W okresie międzywojennym brytyjska arystokracja wprowadziła brogsy na salony, wykorzystując je na mniej formalne okazje. W dzisiejszych czasach te bardzo uniwersalne buty nic nie straciły na popularności. Można je wykorzystywać zarówno w zestawach z garniturem (szczególnie dziennym), jak i w casualowych stylizacjach w połączeniu z koszulą, swetrem lub sportową marynarką oraz np. dżinsami lub spodniami chino.

Rodzaje brogsów

Formalność brogsów zmniejsza się wraz z ilością zdobień, czyli najbardziej formalne z nich to ćwierćbrogsy (quarter), a najmniej pełne brogsy (full). Z związku z tym do butów full brogue będzie pasować odzież wykonana z cięższych lub/i wzorzystych materiałów np. tweed,  flanela czy jeans.

Pół lub ćwierć brogsy – zwłaszcza w ciemniejszych kolorach – są z kolei bardzo wielozadaniowe i sprawdzą się również doskonale w formalnych stylizacjach w towarzystwie garnituru z wełny czesankowej.

Przykłady różnych rodzajów brogsów:
od lewej – half (semi) brogue, full brogue, quarter brogue.

Longwing brogue
Longwing brogues różnią się od pełnych brogsów tym, że skrzydełka (wings) nie kończą się w środkowej części cholewki tylko  na centralnym szwie przy pięcie. Czasem nazywane są angielskim brogsami (w USA) i amerykańskimi brogsami (w Wielkiej Brytanii). W większości przypadków występują jako derby, chociaż istnieją również w wersji z zamkniętą przyszwą, jak na rysunku poniżej.

Oxford longwing

Poniżej kilka propozycji stylizacji na przykładzie modelu Berwick 3577 w kolorze bordowym (oxford quarter brogue).
glaButy: Berwick 3577 Bordeaux
Pasek: Berwick
Cardigan: DKNY
Spodnie: Alberto
Koszula: Brooks Brothers
Skarpety: Missoni

Buty: Berwick 3577 Bordeaux
Pasek: Berwick
Cardigan: Hugo Boss
Spodnie: Napapijri
Koszula: Olymp
Skarpety: MissoniButy: Berwick 3577 Bordeaux
Pasek: Berwick
Garnitur i krawat: Vistula
Koszula: Olymp
Skarpety: Missoni

Buty: Berwick 3577 Bordeaux
Pasek: Berwick
Marynarka: Tommy Hilfiger
Spodnie: Atelier Dziekoński
Koszula: Olymp
Skarpety: Missoni

Berwick 4489 Brown Tudor

Buty te są przykładem brogsów w wersji spectator. W spectatorach część tylnia cholewki oraz przód (toe cap), a czasem również obłożyna z otworami na sznurowadła, wykonywane są w ciemniejszym kolorze lub z innego materiału (lub rodzaju skóry) niż góra cholewki nad środkową częścią stopy. W modelu Berwick Tudor mamy do czynienia z połączeniem skóry licowej z zamszem.

Napisz komentarz