W opinii większości mężczyzn dobry zegarek musi być efektem pracy szwajcarskich zegarmistrzów z jednej z manufaktur położonych we francuskojęzycznej Jurze (opinia kobiet na temat jaki zegarek jest najlepszy to zupełnie inna historia …).
To tak trochę jak z garniturami, podobno najlepszy garnitur to tylko taki, który wykonany został w pracowni krawieckiej na Savile Row.
Uszyty tam garnitur w stylu angielskim powinien wyglądać dokładnie tak jak nakazują tradycyjne (klasyczne) zasady, gdyż ubrany w niego mężczyzna wyraża przynależność do danej klasy społecznej, która dokładnie wie co jest najbardziej właściwe, nie tylko w kwestii ubioru ale także stylu życia. Najlepiej gdyby wyglądał jak garnitur ojca, wujka a najlepiej dziadka gdyż tradycja, jeżeli chodzi o krój i materiał, z którego jest uszyty i brak indywidualizmu to zasady nadrzędne.

Niejako w opozycji do stylu angielskiego pozostaje garnitur włoski, który przede wszystkim ma podkreślać wyjątkową osobowość właściciela, przekazującego wszystkim wokół jednoznaczny komunikat – jestem jedyny w swoim rodzaju.
Skoro Włosi potrafią szyć wyrafinowane i wyszukane garnitury podkreślające unikalną elegancję noszącego je indywidualisty to czy mogą też zaproponować, także cos niepowtarzalnego do noszenia na nadgarstku?
Oczywiście tak, na dowód czego przedstawię oryginalne pod względem designu czasomierze, które powstają w trzech manufakturach z siedzibą w słonecznej Italii.

Zacznę od zaprojektowanych przez Giuliano Mazzuoli modeli manometro, contagiri i trasmissione meccanica.
Od razu rzuca się w oczy, że są to bardzo oryginalne projekty, pomimo tego, że przy tworzeniu każdego z nich inspiracją dla autora były rzeczy już istniejące.
Manometro, pierwsze zegarmistrzowskie dzieło stylisty z Florencji, to zegarek wzorowany na manometrze (ciśnieniomierzu powietrza w oponach samochodów). Choć zegarek ma aż 45,2 mm średnicy (bez koronki) to wyskalowana tarcza, brak uszu i zintegrowany z kopertą pasek optycznie go zmniejsza, co powoduje, że wygląda dobrze nawet na szczupłym nadgarstku. Charakterystyczna jest koronka na godzinie 2, co jest rozwiązaniem rzadko spotykanym.

Twórczym impulsem dla Giuliano Mazzuoli do zaprojektowania contagiri były obrotomierze znajdujące się na desce rozdzielczej w samochodzie sportowym zaś transmissione meccanica odzwierciedla system przenoszenia napędu, stąd jego surowa – mechaniczna stylistyka.

(zdjęcia od góry: Contagiri oraz Transmissione Meccanica, http://www.giulianomazzuoli.it)

Obecnie na tarczach czasomierzy sygnowanych marką Giuliano Mazzuoli widzimy już napis swiss made, nie zmienia to jednak tego, że są to oryginalne dzieła włoskiego artysty.

Założycielem i zarazem projektantem wszystkich modeli zegarków marki U-BOAT jest Italo Fontana, dla którego źródłem inspiracji były projekty zegarka dla włoskiej marynarki wojennej, przy tworzeniu którego uczestniczył w 1942 r. jego dziadek Ilwo Montana. Charakterystyczna osłonięta koronka po lewej stronie to znak rozpoznawczy czasomierzy tworzonych w miejscowości Lucca w Toskanii. Średnica kopert większości modeli U-BOATów waha się między 45 a 50 mm (oczywiście bez koronki) ich wysokość to zazwyczaj 15 mm, duże tarcze i indeksy umożliwiają odczytanie godziny na pierwszy rzut oka. Napis Made in Italy wyjaśnia gdzie powstają.
U-BOAT Flightdeck

Zegarki marki Locman również wyróżniają się oryginalnym wyglądem. Klienci mogą wybierać wśród dużej liczby modeli i tylko od nich zależy czy bardziej zafascynuje ich inspirowany latami sześćdziesiątymi, filmem La Dolce Vita Felliniego z muzyką Nino Roty model 1960 czy też sportowy, posiadający ciekawą owalną kopertę oraz wyposażony w unikalny system szybkiej zmiany paska model Change Uomo. A może komuś przypadnie do gustu nader czytelny Locman Panorama?

Bez wątpliwości mężczyzna, który zamiast „nudnego” szwajcara miałby na ręku włoskie stylistyczne cudo zwróciłby nie tylko moją uwagę.
Dodam jeszcze, dla wszystkich którzy wprawdzie cenią i lubią włoski design lecz nie mają zaufania do włoskiej techniki, że zegarki marki Giuliano Mazzuoli i U-BOAT oraz mechaniczne Locmany napędzane są szwajcarskimi mechanizmami.

Joanna (EGO)

Write A Comment